152. Piesza Piotrkowska Pielgrzymka na Jasną Górę


Uwaga: W związku z trwającą wciąż pandemią koronawirusa, odpowiedzi na niektóre poniższe pytania mogą być obecnie nieaktualne. Prosimy zapoznać się z obowiązującymi w tym roku zasadami w zakładce „Trasa i program”.


1. Jak należy duchowo przygotować się do pielgrzymki?
Wydaje się, że jest kilka możliwości: ważna jest intencja, w jakiej pielgrzymujemy, bardzo pomaga pokonywać trudności związane z drogą; także modlitwa o siły, by wytrwać podczas drogi; uczestniczyć w Nowennie przed Pielgrzymką.

2. Czy można wziąć ze sobą osobiste instrumenty muzyczne?
Tak, ale tylko ci, którzy muzycznie będą pomagać w prowadzeniu podczas drogi, Mszy św. czy nabożeństw.

3. Jak powinien wyglądać ekwipunek na trasie?
Najlepiej, żeby był jak najlżejszy, w końcu niesiemy go na sobie. Warto zabrać płaszcz albo kurtkę przeciwdeszczową, nakrycie głowy, krem z filtrem UV, leki, wodę i coś słodkiego co doda energii. Oczywiście różaniec i legitymacja pielgrzyma powinny znaleźć miejsce w ekwipunku.

4. W jakich warunkach wygląda nocleg na pielgrzymce?
Noclegi na pielgrzymce to sprawa indywidualna, na każdym noclegu podczas drogi jest dostępna szkoła albo remiza strażacka, poza tym można nocować w namiotach, albo szukać noclegu u ludzi. Na Jasnej Górze jest więcej możliwości noclegów, ale trzeba pamiętać, że poza polem namiotowym są to noclegi płatne.

5. Czy jest możliwość transportu większego bagażu?
Nie ma potrzeby większego bagażu, w końcu cała pielgrzymka z pobytem na Jasnej Górze to 6 dni. Pakując bagaż trzeba pamiętać o tych którzy są w służbie bagażowej i codziennie rano wkładają bagaże na samochód a wieczorem zdejmują je. Dla nich jest to ciężka praca, którą wykonują bardzo sumienne.

6. Co się stanie, gdy uczestnik pielgrzymki się spóźni?
Wtedy musi dogonić pielgrzymkę.

7. Czy pielgrzymka piesza jest w dwie strony?
Pielgrzymka idzie tylko na Jasną Górę, powrót do Piotrkowa jest albo pociągiem, albo autokarem, albo samochodem.

8. Jakie są najczęstsze problemy pielgrzymów?
Trudno powiedzieć, ale to może być problem ze znalezieniem noclegu, z brakiem dobrej pogody, ze zmęczeniem, z niewyspaniem itp.

9. Jakie obuwie przygotować?
Pątnicy z doświadczeniem sami wiedzą, jakie obuwie najlepiej zabrać. To sprawa indywidualna czy pielgrzym będzie szedł w sandałach, czy w butach sportowych, czy w butach trekingowych. Ważne, żeby to nie były buty nowe, powinny być rozchodzone.

10. Czy jest opieka medyczna?
Jest podstawowa opieka medyczna związana z pomocą, z których dolegliwościami można nabyć podczas drogi (pęcherze, otarcia, asfaltówka itp.). Jeśli pielgrzym ma dolegliwości zdrowotne i zażywa leki koniecznie musi o nich pamiętać na pielgrzymce.

11. Czy można nocować we własnym zakresie?
Patrz punkt 4.

12. Jak wygląda wyżywienie na pielgrzymce?
Każdy pątnik we własnym zakresie dba o śniadanie i kolację, codziennie na śniadanie, obiad i kolacje jest dostępny wrzątek. Od drugiego dnia pielgrzymki na obiad jest zupa (zupa i wrzątek są za dobrowolną ofiarą). Poza tym niezależnie od pielgrzymki na postojach są prywatne osoby, które oferują wyżywienie.

13. Ile należy przygotować pieniędzy na drogę?
Pieniądze podczas drogi głównie trzeba przeznaczyć na jedzenie (pieczywo, wędlina) i na wodę albo soki. Na Jasnej Górze dochodzi opłata za nocleg i wyżywienie we własnym zakresie.

14. Jaki jest minimalny wiek pielgrzyma?
Nie ma minimalnego wielu pątnika, wiadomo, że mały pątnik podczas drogi potrzebuje opieki rodziców.

15. Czy osoby niepełnoletnie, jak również niepełnosprawne muszą mieć swojego opiekuna?
Osoby niepełnoletnie muszą mieć opiekuna, jeśli osoba niepełnosprawna nie ukończyła 18. roku życia też musi mieć opiekuna. Jeżeli osoba z niepełnosprawnością jest samodzielna to może być bez opiekuna (asystenta), ale pielgrzymka to czas dużego wysiłku fizycznego dlatego warto mieć zaufaną osobę, która pomoże i wie coś więcej o dolegliwościach. Sami pielgrzymi ani organizator Pielgrzymki nie zapewniają takiej pomocy. 


Na pytania odpowiedział ks. Jacek Tyluś, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim.